Sydney Theatre Awards full winners list: Belvoir, Antigone & Little Shop dominate

Leah Purcell’s scorching adaptation of Henry Lawson’s The Drover’s Wife has won Best Mainstage Production, Best Direction of a Mainstage Production (for Leticia Caceres), Best New Australian Work and Best Score or Sound Design (The Sweats) at tonight’s Sydney Theatre Awards.

The production, which premiered at Belvoir late last year, was one of the big winners at this year’s awards, which celebrated achievements on Sydney stages during 2016.

Belvoir also had success with its production of Faith Healerdirected by Judy Davis, which won three Mainstage acting awards. The production, which is made up of three monologues and opens at Melbourne Theatre Company in March, won an award for each of its actors: Best Male Actor in a Leading Role (Colin Friels), Best Female Actor in a Supporting Role (Alison Whyte) and Best Male Actor in a Supporting Role (Pip Miller).

SupportBadge

Marta Dusseldorp won Best Female Actor in a Leading Role for her performance in Benedict Andrews’ Gloria at Griffin, her first performance on stage after six years working in TV. And although Sydney Theatre Company scored several nominations it failed to win any awards.

Sport for Jove’s production of Antigone dominated the independent theatre categories, winning seven awards, including Best Independent Production.

Little Shop of Horrorswhich opened at the Hayes Theatre before its return season at the Roslyn Packer Theatre, swept the musical theatre field, picking up an astonishing eight awards, including Best Production of a Musical.

In a surprising decision, Cold Chisel frontman Jimmy Barnes won a Sydney Theatre Award for Best Cabaret Production for his show Working Class Boy: An Evening of Stories and Songswhich returns to Sydney this year.

Veteran actor Judi Farr received the Lifetime Achievement Award for her extraordinary four decade career both on stage and on screen.

WINNERS OF 2016 SYDNEY THEATRE AWARDS

BEST MAINSTAGE PRODUCTION
The Drover’s Wife (Belvoir)

BEST INDEPENDENT PRODUCTION
Antigone (Sport for Jove)

BEST DIRECTION OF A MAINSTAGE PRODUCTION
Leticia Caceres (The Drover’s Wife)

BEST DIRECTION OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Damien Ryan and Terry Karabelas (Antigone)

BEST FEMALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION
Marta Dusseldorp (Gloria)

BEST MALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION
Colin Friels (Faith Healer)

BEST FEMALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION
Andrea Demetriades (Antigone)

BEST MALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION
William Zappa (Antigone)

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION
Alison Whyte (Faith Healer)

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION
Pip Miller (Faith Healer)

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION
Meredith Penman (The Whale)

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION
Thomas Campbell (Three Sisters)

BEST STAGE DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION
Owen Phillips (Little Shop of Horrors)

BEST STAGE DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Melanie Liertz (Antigone)

BEST COSTUME DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION
Tim Chappel (Little Shop of Horrors)

BEST COSTUME DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Melanie Liertz (Antigone)

BEST LIGHTING DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION
Matt Cox (Lake Disappointment)

BEST LIGHTING DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Matt Cox (Antigone)

BEST SCORE OR SOUND DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION
The Sweats (The Drover’s Wife)

BEST SCORE OR SOUND DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION
Nate Edmondson (Good With Maps)

BEST NEW AUSTRALIAN WORK
Leah Purcell (The Drover’s Wife)

BEST NEWCOMER
Jonny Hawkins (Relatively Speaking)

BEST ENSEMBLE
Broken (Darlinghurst Theatre Company)

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL
Little Shop of Horrors (Luckiest Productions and Tinderbox Productions in association with Hayes Theatre Co)

BEST DIRECTION OF A MUSICAL
Dean Bryant (Little Shop of Horrors)

JUDITH JOHNSON AWARD FOR BEST PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR IN A MUSICAL
Esther Hannaford (Little Shop of Horrors)

JUDITH JOHNSON AWARD FOR BEST PERFORMANCE BY A MALE ACTOR IN A MUSICAL
Brent Hill (Little Shop of Horrors)

BEST PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Laura Murphy (You’re a Good Man, Charlie Brown)

BEST PERFORMANCE BY A MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Scott Johnson (Little Shop of Horrors)

BEST MUSICAL DIRECTION
Lucy Bermingham (Spring Awakening)

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL
Andrew Hallsworth (Little Shop of Horrors)

BEST CABARET PRODUCTION
Working Class Boy: An Evening of Stories and Songs (Jimmy Barnes)

BEST PRODUCTION FOR CHILDREN
The Peasant Prince (Monkey Baa)

BEST PRODUCTION FOR YOUNG PEOPLE
Spring Awakening (atyp)

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Judi Farr

THIS ARTICLE WAS PAID FOR WITH THE SUPPORT OF DAILY REVIEW READERS. FIND OUT MORE HERE

One response to “Sydney Theatre Awards full winners list: Belvoir, Antigone & Little Shop dominate

  1. How unsurprising, a poorly written adaptation from a play about a young woman created into a story about an old man and his son won multiple awards in the independent theatre categories.
    I assume Jason and Elissa Blake did not stand up and declare their conflict of interest as journalists for a major media publication, that their children perform in Sport for Jove shows?

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Newsletter Signup