Do You Value Independent Arts Journalism & Would You Like To Help Us Produce More? Find Out More

Melbourne Green Room awards dominated by My Fair Lady, Aladdin, King Roger, Split and Away

The annual Green Room awards for performance were announced in Melbourne last night with mulitple awards going to Opera Australia’s production of King Roger and its Julie Andrews directed musical My Fair Lady co-produced with John Frost. The Disney musical Aladdin was also a multi winner. In a strong year for Malthouse, the play Away, co-produced with Sydney Theatre Company, won in three of the nine theatre catagories. Lucy Guerin Inc’s Split won three of the dance awards.

CABARET

Artiste: Gillian Cosgriff 8 Songs in 8 Weeks (Gillian Cosgriff, The Butterfly Club as part of MICF)

Ensemble: YUMMYValerie Hex, Karen From Finance, Tanzer, James Andrews, Beni Lola, Hannie Heldsen, Benjamin Hancock and Zelia Rose (YUMMY, Melba Spiegeltent as part of MICF)

Writing: Gillian Cosgriff 8 Songs in 8 Weeks (Gillian Cosgriff, The Butterfly Club as part of MICF)

Original Songs: Jude Perl Roommates: The Musical and Let’s Hang Out (Hot Mess Productions, The Butterfly Club, The Coopers Malthouse as part of MICF)

Musical Direction: Mark Jones Cyrens (Melissa Langton, Amanda Harrison and Chelsea Gibb, Chapel Off Chapel as part of Melbourne Cabaret Festival)

Production: YUMMY (YUMMY, Melba Spiegeltent as part of MICF)

Outstanding Contribution To Cabaret: Ron and Margaret Dobell

CONTEMPORARY & EXPERIMENTAL PERFORMANCE

Performer or Ensemble: wãni Le Frère Tales of an Afronaut (Arts House)

Sound Performance: Between 8 and 9 (Chengdu Teahouse Project) – Chamber Made Opera and Sichuan Conservatory of Music, co-presented by Castlemaine State Festival and Melbourne Recital Centre for Asia TOPA

Design: Emily Barrie, Michael Carmody, Jethro Woodward and Richard Vabre – For The Ones Who Walk Away (Nadja Kostich and St Martins)

Curatorial Contribution: Asia TOPA – Asia-Pacific Triennial of Performing Arts

Curatorial Contribution: Yirramboi – First Nations Arts Festival

Contemporary Circus:  Chasing Smoke Natano Fa’anana – Director (Circus Oz/BLAKflip)

Community Collaboration: Body of Work Congress, The Coming Back Out Balland Fun Run (All The Queens Men)

Puppetry: Life is a Carousel (Sanctum Theatre and Magic Lantern Studio)

Work for Young Audiences: Junk (Flying Fruit Fly Circus)

Production: We All Know What’s Happening (Samara Hersch and Lara Thoms)

DANCE

Female Performer: Lilian Steiner Body of Work

Male Performer: Kimball Wong Be Your Self (Australian Dance Theatre)

Ensemble, Duo or Trio: Split (Lucy Guerin Inc)

Visual Design: Fausto Brusamolino, Boris Morris Bagattini, Clare Britton, Victoria Hunt,  Annemaree Dalziel and Justine Shih PearsonTANGI WAI…The Cry of Water (Victoria Hunt)

Music Composition and Sound Design: Senyawa (Rully Shabara and Wukir Suryadi) – Attractor (Dancenorth and Lucy Guerin Inc.)

Shirley McKechnie Award for Choreography: Lucy GuerinSplit (Lucy Guerin Inc)

Concept and Realisation: Split (Lucy Guerin Inc)

INDEPENDENT THEATRE

Performer: Dushan Philips Angels in America (Cameron Lukey and Dirty Pretty Theatre in association with fortyfivedownstairs)

Performer: Jennifer Vuletic Merciless Gods (Little Ones Theatre in association with Darebin Arts Speakeasy)

Ensemble: Song For a Weary Throat (Rawcus in association with Theatre Works)

Lighting Design: Amelia Lever-Davidson Looking Glass (New Working Group in association fortyfivedownstairs)

Set and Costume Design: Eugyeene Teh The Happy Prince (Little Ones Theatre in association with La Mama)

Music Composition and Sound Design: Song For a Weary Throat – Jethro Woodward and Gian Slater– (Rawcus in association with Theatre Works)

Writing: Merciless Gods Dan Giovannoni after Christos Tsiolkas (Little Ones Theatre in association with Darebin Arts Speakeasy)

Direction: Stephen Nicolazzo The Happy Prince (Little Ones Theatre in association with La Mama)

Production: Song For a Weary Throat (Rawcus in association with Theatre Works)

MUSIC THEATRE

Female Lead: Christie Whelan Browne Vigil (Arts Centre Melbourne)

Male Lead: Charles Edwards My Fair Lady (Opera Australia & John Frost)

Female in a Supporting Role: Robyn Nevin My Fair Lady (Opera Australia & John Frost)

Male in a Supporting Role: Reg Livermore My Fair Lady (Opera Australia & John Frost)

Lighting Design: Natasha Katz Aladdin The Musical (Disney Theatrical Productions)

Set Design: Bob Crowley Aladdin The Musical (Disney Theatrical Productions)

Costume Design: Gregg Barnes Aladdin The Musical (Disney Theatrical Productions)

Sound Design: Michael Waters – My Fair Lady (Opera Australia & John Frost)

Music Direction/Supervision: Guy Simpson  – My Fair Lady (Opera Australia & John Frost)

Betty Pounder Award for Excellence in Choreography: Casey NicholawAladdin The Musical (Disney Theatrical Productions)

Direction: Gary Young Hello Dolly! (The Production Company)

Direction: Tyran Parke Ordinary Days (Pursued by Bear)

Production: Aladdin The Musical (Disney Theatrical Productions)

OPERA

Female Lead: Loreni Gore King Roger (Opera Australia)

Male Lead: Michael Honeyman King Roger (Opera Australia)

Female in a Supporting Role: Dominica Matthews Cavalleria Rusticana (Opera Australia)

Male in a Supporting Role: James Egglestone King Roger (Opera Australia)

Conductor: Andrea Molino King Roger (Opera Australia)

Lighting Design: Jon Clark King Roger (Opera Australia)

Set and Costume Design: Steffen Aarfing King Roger (Opera Australia)

Direction: Damiano Michieletto Cavalleria Rusticana/Pagliacci (Opera Australia)

Production: King Roger (Opera Australia)

THEATRE COMPANIES

Female Performer: Kate Mulvany Richard 3 (Bell Shakespeare)

Male Performer: Paul Blackwell Faith Healer (Melbourne Theatre Company and Belvoir)

Ensemble: Wild Bore (Malthouse Theatre)

Lighting Design: Paul Jackson Away (Malthouse Theatre and Sydney Theatre Company) and

Testament of Mary (Malthouse Theatre)

Set and Costume Design: Dale Ferguson Away (Malthouse Theatre and Sydney Theatre Company)

Music Composition and Sound Design: J. David Franzke Away (Malthouse Theatre and Sydney Theatre Company)

New Writing/Adaptation for the Australian Stage: Nathan MaynardThe Season (Tasmania Performs)

Direction: Isaac DrandicThe Season (Tasmania Performs)

Production: The Season (Tasmania Performs)

Geoffrey Milne Memorial Award: Candy Bowers

Technical Achievement Award proudly sponsored by ARUP: Jethro Woodward

Lifetime Achievement Award: Sue Giles

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Newsletter Signup